Kyläyhdistyksestä kuuluu
Kirkonkylän – Koskimäen alueelle – mukaan lukien Lehtola ja Koivuportaankylä - perustettu Jurvan kyläyhdistys on kokoustanut tiiviisti ja nostanut esiin alueen asuinympäristöä ja viihtyvyyttä parantavia projekteja.
Kk-Koskimäki kevyenliikenteen kaistalle TVL laittaa uuden pinnoitteen kesällä 2012. Uuden pinnoitteen myötä sen ylläpito siirtyy Kurikan kaupungille.
Koivusillantie eli n.s Niemenkylän tie saa myös pinnoitteen kesän mittaan.
Masentavat bussipysäkkien katokset saavat uuden ilmeen. Kaupungilla on jo määräraha töihin varattuna.
Paloaseman julkisivun kaupunki on varautunut ja senkin kalsea
ilme tulee muuttumaan. Kaupungille kiitos läntisen osansa huomioimisesta!
Fortumiin on oltu yhteydessä taajaman halkovien korkeajännitelinjojen saamiseksi maahan, mutta se saa näillä näkymin odottaa vielä pitkään nykyisten linjojen vanhenemista. Nyt maanomistajan tulisi kustantaa työ itse ja se tulisi perin tyyriiksi.
Botnia Roskille on esitetty kotitalouskartongille keskustan alueelle moolokkia, jotta mäyräkoira- ym. kotitalouskartonkille ei sotkettaisi nykyisiä keräyspisteitä.
Maatalouslautakunnalle on tehty esitys siitä, että lietelantaa ei saisi levittää puolta kilometriä lähempänä kaava-aluetta ja asutusta. Muutenkin liete olisi peitettävä välittömästi levityksen jälkeen.
Huhtikuun lopulla pidettävään kokoukseen kyläyhdistys kutsui alueen eri kolkilta yhdysmiehiä, jotka tulevat toimimaan oman alueensa edustajina ja linkkinä yhdistykseen.
Jurvan Kyläyhdistystä johtaa Juhani Mäki Kyösi Koivuniemen väistyttyä paikalta terveydellistä syistä. Sihteerinä toimii Saara Peräaho.
Tomi Mikkolan tekemät kotisivut ovat saaneet vasempaan ylänurkkaan Jurvan vanhan vaakunan. Sivuilta voi seurata käsiteltäviä asioita ja tehdä myös ehdotuksia.
AM